BLOK LITERACKI
SALA 11

 

PIĄTEK

 

17:00 | O mojej twórczości słów kilka

Anna Marszałek

Studentka wrocławskiego ASP. Autorka „Wędrówka słońca wokół ziemi”. Jej spotkanie połączone będzie z dyskusją, warto się włączyć do rozmowy.

 

18:00 | Jak pisać by coś napisać? Czyli o pisaniu sposób sposobów kilka…

Michał „Venris” Cieczko

Wielcy pisarze mają wiele sposobów by tworzyć swoje dzieła. Każdy jest dobry i inny od poprzedniego. Ale wiecie dlaczego King pisze tak szybko, a Martin tak wolno? Sprawdźcie. Opowiada autor książki fantasy „Alastors: Człowiek zza Słońca”.

 

19:00 | Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą

Krzysztof Piersa

Modelarz, Droniarz, Youtuber, Coach. Pasjonata fantastyki, gier i sportów sylwetkowych. Autor poradnika „Komputerowy Ćpun”.

 

20:00 | ABC Lovecraft’a

Karol Sosnówka (Horyzonty Olsztyn)

Krainy Snów, R’lyeh, Wielki Cthulhu – słyszałeś te pojęcia, ale nie wiesz co się za nimi kryje? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie uzyskać odpowiedzi. W trakcie prelekcji przybliżymy także sylwetkę „Samotnika Z Providence”, który zapisał się w historii literatury grozy, stając się jedną z ikon fantastyki. Cthulhu fhtagn!

 

21:00 | Mycką i kielnią – czy Władca Pierścieni to dzieło polityczne?

Piotr Markuszewski

Rozważania nad mało znanymi, intrygującymi interpretacjami satyrycznymi Władcy Pierścieni, które w treści książki na siłę szukają politycznych, religijnych i ideologicznych odniesień do rzeczywistości.

 

SOBOTA

 

10:00 | Spotkanie autorskie z Łukaszem Gapińskim

Łukasz Gapiński

Pisarz i historyk. Autor cyklu „Człowiek Znikąd”. Laureat plebiscytu „Człowiek Roku”.

 

11:00 | Wpływ kultury słowiańskiej na współczesną fantastykę

Łukasz Gapiński

Wierzenia, naszych przodków Słowian w teorii umarły wraz z 966 rokiem. Czy jednak na pewno? Przeanalizujemy dzisiejszy świat w poszukiwaniu zaginionych reliktów.

 

12:00 | Będę Youtuberę, czyli z czym ma problem początkujący twórca i jak temu zaradzić

Krzysztof Piersa

Całe życie myślisz o tym jak się wybić w internecie i nie wiesz jak to zrobić? Z jakimi problemami boryka się początkujący twórca? Co jest Ci niezbędne, a co można zrobić tanim kosztem? Odpowiada Krzysztof Piersa – brodnicki youtuber, nie największy, ale z pewnością konkretnie zaangażowany 😉

 

13:00 | Spotkanie autorskie z Jackiem Komudą

Jacek Komuda

Fantasta i historyk w jednym. autor „Hubala” i „Galeony Wojny”. Weteran Polskiej Fantastyki. Lubi gry komputerowe oraz rekonstrukcje historyczne.

 

14:00 | Jak podbić Moskwę. Poradnik praktyczny polskiego „interwenta”

Jacek Komuda

Raz już się to udało. Prywatna wyprawa zbankrutowanego magnata polskiego i samozwańczego carewicza doprowadziła do zajęcia Moskwy i osadzenia tam przychylnego Polsce cara. Jak było to możliwe?

 

15:00 | Spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim

Michał Gołkowski

Lingwista z zawodu, pisarz z pasji. Naczelny Stalker Polski, Żołnież Okopowy, Moskiewski Mafiozo i Komornik na chwałę Góry. Pisze szybciej niż niejeden w ogóle czyta.

 

16:00 | Każda świątynia stoi na krwi – jak w latach 90-ych wyrastały fortuny na ugorze

Michał Gołkowski

Tło fabularne do „Moskala” i zarys sytuacji, która zamieniła upadające imperium radzieckie we wznoszące się imperium rosyjskie.

 

17:00 | Atlantyda Północy- Konigsberg czyli miasto utracone

Michał Gołkowski

Jak dokonać cudów nekromancji urbanistycznej? Opowieść o wskrzeszaniu miasta z popiołów.

 

18:00 | Spotkanie autorskie z Bartoszem Biedrzyckim

Bartosz Biedrzycki

Publicysta Komiksowy. Autor Kompleksu 7215. Miłośnik Batmana i Radzieckiego Programu Podruży Kosmicznych.

 

19:00 | Władca Pierścieni jako epos rycerski

Ewa Serenity Iwaniec

Dlaczego Aragorn to wzór cnót wszelakich? Dlaczego Boromir ostatecznie nawraca się na ścieżkę dobra, a Gollum okazuje się być narzędziem, które przysłużyło się Sprawie? Dlaczego dobro zwycięża, a Sauron zostaje pokonany choć dysponuje liczniejszymi zastępami? I wreszcie: dlaczego w tej historii nie ma prawie kobiet? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej prelekcji!

 

20:00 | Jak tworzyć wiarygodny świat fantasy?

Michał „Venris” Cieczko

Śródziemie, Westeros, Królestwa Północy, Stary Świat. Nikt nie jest w stanie zaprzeczyć ich autentyczności w literaturze fantasy. Ale czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Rycerze w lśniących zbrojach, królowie i wielka polityka to nie wszystko. Przekonajcie się co uwiarygadnia największe światy literatury fantasy. Opowiada autor książki fantasy „Alastors: Człowiek zza Słońca”.

 

NIEDZIELA

 

10:00 | Problematyka wojny w Świecie Dysku

Piotr Markuszewski

Kwestia wojen w uniwersum T. Pratchetta, pisarza znanego z tendencji pacyfistycznych oraz ukazywania naszego świata w krzywym zwierciadle. W jaki sposób Pratchett ośmieszał wojnę i obdzierał ją z patetyzmu? Jakich zabiegów pisarskich używał?

 

11:00 | Spotkanie autorskie z Łukaszem Czeszumskim

Łukasz Czeszumski

Podróżnik, dziennikarz i reportażysta. W wolnych chwilach spisuje swoje przygody w dalekich krainach i wymyśla kilka fantastycznych. Pasjonata rycerstwa.

 

12:00 | Polscy rycerze i awanturnicy na dalekich lądach

Łukasz Czeszumski

Podróżnik, dziennikarz i reportażysta. W wolnych chwilach spisuje swoje przygody w dalekich krainach i wymyśla kilka fantastycznych. Pasjonata rycerstwa. Opis prelekcji pojawi się wkrótce.

 

13:00 | Spotkanie autorskie z I.M. Darkss

I.M. Darkss, Prowadzący:

Tajemnicza autorka mrocznego romansu „Światło W Mroku”.

 

BLOK POPKULTURY I NAUKI
SALA 7

 

PIĄTEK

 

16:00 | Rozpoczęcie konwentu

Jerzy Sikorski

Słów kilka o konwencie w ramach powitania. Podziękowanie za przybycie i zapowiedź świetnej zabawy.

 

17:00 | Broń i gadżety Sci-Fi w rzeczywistości

Karol Roger Falewicz

Opowiem o rzeczywistych deskolotkach, mieczach świetlnych i tym podobnych. Przyznaj się! Nadal marzysz o swoim własnym mieczu świetlnym! Czy taka technologia istnieje? Jakie gadżety Sci-Fi zainspirowały inżynierów do stworzenia przedmiotów codziennego użytku? Jak zbudować Gravity Gun z Half-Life 2? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym punkcie programu!

 

18:00 | Superkomputery – dla nerdów wagi ciężkiej

Michał ‚ Orgi’ Organiściak

Zastanawiałeś się kiedyś, jak działają naprawdę szybkie komputery? Tutaj znajdziesz garść informacji na temat naprawdę dużej mocy obliczeniowej i tego wszystkiego, co z niej może wyniknąć.

 

19:00 | Ewolucja czołgów Wg. Davida Webera i Keitha Laumera

Jerzy Mackiewicz (Horyzonty Olsztyn)

Genialni twórcy SpaceOpera wymyślili jak w czasie będzie rozwijała się broń pancerna. Po kilkudziesięciu latach od powstania tych książek pora zapytać czy idziemy tą ścieżką? Czy historia naszej broni pancernej nie pokazuje, że jesteśmy zdolni do produkcji bojowych koszmarków rodem z literatury SF?

 

20:00 | Konkurs znajomości muzyki serialowej

Karol Roger Falewicz

Każdy zna motyw z Gry o Tron, ale czy tak samo jest z mniej znanymi współczesnymi serialami? A z tytułami z lat ‘60? Przekonaj się sam!

 

SOBOTA

 

10:00 | Bycie przesądnym przynosi pecha – o zabobonach na co dzień i od święta

Jovi Dama Pik Kessler

Bycie przesądnym przynosi pecha, czyli o sposobach zaklinania rzeczywistości. Skąd się biorą przesądy w życiu codziennym, dlaczego kobieta na statku to zwiastun pecha i jak można to odczynić.

 

11:00 | Po drugiej stronie horyzontu zdarzeń

Karol Sosnówka (Horyzonty Olsztyn)

Odkryj galaktykę z drużyny SG1 i dowiedz się więcej o serialu SF „Gwiezdne Wrota”. Poznaj nowe rasy i dokonaj ascendencji. W trakcie naszej prelekcji dowiesz się kim byli Goa’uldzi, Asgard czy Prawdawni. Otwórz swój umysł i przejdź przez Chappa’ai!

 

12:00 | The Walking Dead – czy Rick Grimes przetrwa apokalipsę i… spadające słupki oglądalności.

Joanna „Sygin” Brom, blog Wanna Pełna Zombie

Popkultura od lat opanowana jest przez wirus zombie. Figura żywego trupa jest obecnie najpopularniejszym (obok wampirów) elementem kina grozy, który przebił się do masowej wyobraźni odbiorców. Skąd bierze się ten fenomen i na ile odpowiada za niego serial The Walking Dead? W swojej prelekcji opowiem o tym, dlaczego kochamy zombie, co pociąga nas w grupie Ricka oraz jakie czynniki wpłynęły na spory spadek oglądalności w ostatnim sezonie. Czyżbyśmy mieli do czynienia ze zmierzchem tematyki zombie? A może po prostu twórcy serialu popełniają błędy?

 

13:00 | Fantastyczne kadry i gdzie je znaleźć, czyli fantastyczny konkurs filmowy!

Ewa Serenity Iwaniec

Nałogowo oglądasz filmy a kino jest twoim drugim domem? Masz fotograficzną pamięć? Na pierwszy rzut oka dostrzeżesz różnicę pomiędzy kadrami z kolejnych części twojej ulubionej filmowej sagi? W takim razie to konkurs dla ciebie – przyjdź, baw się dobrze i sprawdź, czy potrafisz odgadnąć je wszystkie!

 

15:00 | Alchemia Wschodnia i Zachodnia

Daniel Aldar Stachura

W wielu powieściach, filmach i grach związanych z fantastyką pojawia się alchemia – rzemiosło pozwalające m.in. na wytwarzanie magicznych mikstur czy transmutację metali. Ale alchemia istniała także w naszym świecie dając podstawy różnym naukom ścisłym oraz przyczyniła się do rozwoju medycyny. Jednak ta tajemnicza nauka nie była charakterystyczna jedynie dla Europy i krajów Arabskich. Równie prężnie, choć nieco inną drogą, rozwijała się ona od wieków w Chinach. Na tej prelekcji będziecie się mogli dowiedzieć co nieco zarówno o tej bliższej i tej nieco dalszej nam alchemii. Serdecznie zapraszam!

 

16:00 | Panel dyskusyjny: Popkulturowy 2017

Dama Pik, Wanna Pełna Zombie, Ewa Serenity Iwaniec, Czarny Kotu w Internetach

Co nas czeka w nowym roku – seriale, filmy, książki, komiksy. Jak będziemy spędzać wieczory przed telewizorem, na co pójdziemy do kina, czego szukać będziemy w księgarniach i sklepach internetowych. 2017 rok w popkulturowej pigułce.

 

17:00 | Miecz średniowieczny a fantasy

Przemysław Szarzyński, Damian Buliński, Kamil Nadolski (Bractwo Rycerskie Zamku Kurzętnik)

Charakterystyka miecza średniowiecznego, historia miecza europejskiego oraz subiektywne porównanie z mieczami fantasy na wybranych przykładach.

 

Po prelekcji odbędzie się krótki pokaz walki turniejowej, który będzie można zobaczyć na szkolnym boisku.

 

18:00 | Powiedzieli, że mogę zostać kim zechcę więc zostałam syrenką

Iwona `Syrenka znad Wisły’ Szałucka

Mermaiding czyli po naszemu `syrenienie` to pasja opierająca się na cosplayowaniu syreny. Syrenka znad Wisły – youtuberka i twórca pierwszego w Polsce profesjonalnego syreniego ogona z silikonu do efektów specjalnych opowie o tym jak zrobić taki ogon, jak się w nim pływa i jak wygląda mermaiding na świecie.

 

19:00 | Antybohater nie z tego świata – tricksterzy w Supernatural

Joanna „Sygin” Brom, blog Wanna Pełna Zombie

OTrickster jest starożytnym archetypem, postacią pojawiającą się w każdej niemal mitologii świata. Trudno ją jednoznacznie zdefiniować – łączy bowiem w sobie przeciwstawne cechy, balansując na granicy zwierzęcości i człowieczeństwa, moralności i zła oraz kultury i natury. W bestiariuszu serialu Supernatural możemy spotkać wiele postaci, które w swojej konstrukcji odwołują się do wizerunku trickstera. Gabriel, Crowley, Lucyfer, a nawet Sam Winchester… to tylko niektórzy bohaterowie o których opowiem podczas prelekcji. Będzie nieco o mitologii, psychoanalizie i Biblii, ale przede wszystkim przypomnimy sobie postacie, które nawet po latach od premiery serialu nadal wzbudzają nasze gorące uczucia.

 

20:00 | „Ga! Ga! Chwała bohaterom! Najbardziej kuriozalne wypadki w czasie lotów kosmicznych”

Bartek Biedrzycki

Jeżeli wydaje wam się, że loty w kosmos, to łatwizna, to przypominamy, że współczesny smartfon ma większą moc obliczeniową, niż cały sprzęt użyty do wylądowania na Księżycu. Siłą rzeczy wypadki w czasie lotów zdarzały się i będą się zdarzać; dobrze, że jeżeli kończyło się tylko na strachu i czasem śmiechu, jak w przypadkach przedstawionych w prelekcji.

 

21:00 | Sztuka płatnej miłości w średniowiecznym mieście

Ewa Serenity Iwaniec

Średniowiecze to nie tylko czas modlitwy i pokuty, ale również czas uciech i pokus cielesnych. Gdzie najlepiej szukać ich spełnienia jak nie w ramionach przedstawicielek najstarszego zawodu świata? Jak zatem nie pomylić zacnej mieszczki z kurtyzaną? Czy w średniowiecznych miastach istniały dzielnice „czerwonych latarni” ? Czy kobiety uprawiające płatną miłość nosiły żółte suknie? Tego wszystkiego dowiecie się z mojej prelekcji.

 

NIEDZIELA

 

10:00 | Ewolucja wampira – od Draculi do Kaczuli

Jovi Dama Pik Kossler

Czy wampir musi mieć kły i zmieniać się w nietoperza? Jak zmieniała się postać krwiopijcy od hrabiego Orloka do Kaczuli i Liczyhrabiego.

 

11:00 | Karramba! O wywiadzie w średniowieczu

Ewa Serenity Iwaniec

Czy wiedzieliście, że szpiegowanie było znane już w średniowieczu? Czy wiedzieliście, że w średniowieczu niektóre państwa posiadały tak dobrze zorganizowany wywiad i kontrwywiad, że powinniśmy im zazdrościć? Nie?! No cóż, dobrze trafiliście – to prelekcja o wywiadzie, o metodach szpiegowskich i Jamesach Bondach średniowiecza.

 

12:00 | Mit katany a rzeczywistość

Robert Turel Stucki

Wokół japońskiego miecza narosło sporo mitów – a to jest w stanie przeciąć swobodnie spadający liść, a to precyzją dorównuje skalpelom chirurgicznym, zaś tamahagane, z którego jest wykonana jest najlepszą stalą pod słońcem. Pora już obalić mit katany jako doskonałego oręża – rzeczowo i naukowo.

 

13:00 | Zakończenie konwentu

Jerzy Sikorski

Uroczyste wystąpienie Głównego Koordynatora, Jerzego Sikorskiego, który w imieniu wszystkich organizatorów podziękuje za wspólnie spędzony konwent fantastyki w Brodnicy.

 

BLOK KOMIKSOWY
SALA 20

 

SOBOTA

 

12:00 | Akademia tworzenia postaci

Kaja Zvyrke Jożwińska, Paulina Broma (Asocjacja Komiksu w Toruniu)

Podczas warsztatów artystki zaprezentują tworzenie postaci krok po kroku (proporcje, mimika twarzy, elementy ubioru)

 

13:00 | Zabawa dla młodszych i starszych „Zrób sobie superbohatera”

Członkowie Asocjacji Komiksu w Toruniu

Interaktywna zabawa z widzami w budowanie herosa, począwszy od mitu i genezy, przez moce, wygląd i modus operandi.

 

14:00 | Warsztaty „Animacja w komiksie”

Piotr Śmiechosław Wojciechowski (Asocjacja Komiksu w Toruniu)

Podczas warsztatów artysta zaprezentuje narrację obrazową (technika narracji komiksowej) oraz opowie w jaki sposób w wyobraźni czytającego powstaje animacja „ukryta” pomiędzy kadrami komiksu.

 

15:00 | Skomplikowane życie uczuciowe superbohaterów

Michał Siromski (Asocjacja Komiksu w Toruniu)

Superbohater też człowiek, kochać musi. Podczas tej prelekcji odkryjecie, że perypetie uczuciowe odgrywają nie mniejsza rolę w życiu herosów niż konfrontacje z arcyłotrami. Co to jest superbohaterski trójkąt miłosny? Dla kogo Batman gotów był porzucić swoją krucjatę? Czy Mary Jane jest rzeczywiście miłością życia Spidermana? Który superbohater Marvela ma największego pecha do nieszcześliwych związków? Nie zabraknie opowieści o przypadkach Jokera i Harley Quinn!.

 

16:00 | Bitwa Komiksowa

Paulina Broma (Asocjacja Komiksu w Toruniu)

Bitwa Komiksowa to super atrakcja dla każdego, nie tylko miłośnika komiksu. Jest to rodzaj konkursu-zabawy polegającej na rysowaniu na czas na zadany temat. Występuje tu zasada eliminacji – walki w parach i przechodzenie zwycięzcy do następnej rundy. Uczestników ocenia publiczność, a prowadzący tworzy atmosferę sportowej rywalizacji w żartobliwym tonie. Dobra zabawa zarówno dla uczestników i widzów! Dla zwycięzcy super nagroda!

 

17:00 | Od boga zła do boga opowieści – Loki w komiksie

Joanna „Sygin” Brom, blog Wanna Pełna Zombie

Loki przeszedł w komiksie długą drogę – w końcu seria o Thorze i Asgardzie ma ponad pół wieku. Na początku groteskowy łotr, potem demoniczny bóg zła, a w końcu bohater własnego komiksu oraz ulubieniec publiczności. Podczas prelekcji opowiem o tym, co wpłynęło na wizerunek komiksowego Lokiego (będzie więc nieco o mitach i głównych wyznacznikach komiksu superbohaterskiego) i przejdę drogę od początków sięgających lat ’60 do współczesnego wizerunku brata Thora (także tego filmowego).

 

18:00 | Czy Wonder Woman to wzór dla dziewczynek? Test Bechdel kontra bohaterki popkultury

Jovi Dama Pik Kessler

Wonder Woman i inne kobiece postaci popkultury a test Bechdel. Superbohaterki jako kontrowersyjny wzór dla młodzieży.

 

SALA 22

 

12:00 | Wystawa Star Wars

Asocjacja Komiksu w Toruniu

Pokaz rozmaitych komiksowych serii związanych z sagą Lucasa oraz rzadkie kolekcjonerskie figurki Star Wars (action figures firmy Kenner) z lat 1977-1984. Są to pierwsze figurki, które powstały na podstawie filmu. Właścicielem jest najsłynniejszy toruński kolekcjoner komiksu, a także artysta Piotr Śmiechosław Wojciechowski.

 

BLOK AZJATYCKI
SALA 10

 

PIĄTEK

 

17:00 | Jak mangi i anime wpływają na psychikę człowieka?

Kamila “Kaori” Drążkowska, Daria Krauze

Czy wiesz co dzieje się w głowie yaoistki, gdy jej senpai pojawia się na wielkim ekranie? Co nimi kieruje, gdy tworzą nieprzyzwoite fanfiki ze swoimi ulubionymi postaciami? Dlaczego fani Bleacha chcą odciąć sobie nos? Czyli to wszystko, co chińskie bajki robią z człowiekiem po ich przedawkowaniu. Zapraszamy!

 

19:00 | Japonia oczami gaijina

Katarzyna “Videl” Wojnowska

Marzysz o podróży do Japonii, ale nie wiesz jak się za to zabrać? A może po prostu chcesz się dowiedzieć o ciekawych miejscach w Japonii, pooglądać zdjęcia i posłuchać opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni? Jeśli tak, koniecznie przyjdź na ten panel!

 

21:00 | Najprzystojniesi mężczyźni w anime

Kamila “Kaori” Drążkowska, Bartosz Dudka

Sebastian Michaelis, Victor Nikiforov czy Light Yagami? Który z nich zasługuje na miano najpopularniejszego bishōnena? Wyraź swoje zdanie na naszym panelu! Zapraszamy do dyskusji!

 

SOBOTA

 

10:00 | Krótka historia Tajwanu

Daniel “Aldar” Stachura

Tajwan, czyli Republika Chińska, to kraj o bardzo szczególnej sytuacji politycznej, ale także i dość ciekawej historii. Na tej prelekcji dowiecie się co nieco o historii zarówno samej wyspy, jak i obecnie znajdującego się tam państwa wojującego politycznie z Chińską Republiką Ludową od ponad 65 lat.

 

11:00 | Społeczne problemy Japończyków

Daniel “Aldar” Stachura

Japonia jest często przedstawiana jako wspaniały kraj, w którym społeczeństwo jest uporządkowane i zadowolone ze swojego stanu. Prawda jest jednak taka, że nie jest ono wolne od swoich problemów, a wręcz być może posiada ich nawet znacznie więcej. Hikikomori, karōshi czy ijime to tylko przykłady problemów, które są generowane nie przez jednostki, ale właśnie przez społeczeństwo. Na tej prelekcji dowiecie się dlaczego mieszkanie w Kraju Kwitnącej Wiśni wcale nie jest takie wspaniałe.

 

13:00 | Korea Północna – mityczna kraina (nie)szczęśliwości

Daniel “Aldar” Stachura

Korea Północna jest krajem o którym od lat krążą najróżniejsze opowieści. Szokujące i absurdalne, a mimo to wiele osób święcie w nie wierzy twierdząc, że w kraju Kimów wszystko jest możliwe. Jak jednak wygląda życie ludzi w tym kraju po odrzuceniu zarówno zachodniej, jak i północnokoreańskiej propagandy? Zapraszam na krótką historię o Korei Północnej i o życiu jej mieszkańców.

 

14:00 | Dlaczego Polacy nie kąsają kuchni japońskiej?

Jerzy Mackiewicz (Horyzonty Olsztyn)

Czemu Polacy widząc sushi czy surową rybę mówią “blee”? W czasie prezentacji obejrzymy na żywo składniki kuchni japońskiej oraz co nieco spróbujemy.

 

15:00 | Anime, które nawet fantasta może obejrzeć

Max “Shin” Serafin

Anime to nie tylko Dragonball czy filmy Miyazakiego. Z pewnością nie są to też tylko piszczące dziewczynki o dużych biustach uciekające przed dzikimi mackami. Świat animacji japońskiej pełen jest serii ze świetną fabułą, genialnymi postaciami i nieziemską animacją. Na prelekcji skupimy się na dobrych tytułach, których obejrzenia nie będą musieli wstydzić się nawet najbardziej zatwardziali fantaści. Zapraszam.

 

16:00 | Konkurs openingów z anime

Max “Shin” Serafin

Każdy, nawet ten z rozdeptanym przez słonia uchem, może spróbować swych sił w tej znanym od zarania dziejów konwentowym konkursie. Przyjdź i zmierz się z przeważającą siłą wroga. Pokaż, że najlepiej znasz piosenki z anime. Konkurs indywidualny.

 

17:00 | Audycja na żywo w Radiu AOI

Katarzyna “Videl” Wojnowska

Zawsze chciałeś wystąpić na żywo w roli prezentera radiowego, ale nigdy nie było takiej okazji? A może chcesz zobaczyć jak to wszystko działa? Jeśli tak, koniecznie przyjdź na ten panel i weź udział w audycji na żywo w Radiu AOI!

 

18:00 | Berserk – niekończąca się opowieść

Daniel “Aldar” Stachura

Przygody Gutsa trwają już ponad ćwierć wieku, a końca tej historii wciąż nie widać mimo powolnego brnięcia fabuły do przodu. Sytuacji nie poprawia fakt, że twórca Berserka lubi co jakiś czas zrobić sobie dłuższą przerwę. Czy ta historia się jednak kiedyś skończy? I w jaki sposób? Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników Berserka!

 

19:00 | Samurajowie – wojownicy z Kraju Kwitnącej Wiśni

Daniel “Aldar” Stachura

Samurajowie są kastą wojowników, która większości z nas nieodłącznie kojarzy się z obrazem Japonii. Ich obraz często jest jednak na swój sposób idealizowany i odrealniony. Podobnie zresztą jak w przypadku szeregu legend o japońskiej broni oraz wielu innych rzeczach pochodzących z tego kraju. No więc jak to tak naprawdę było z tymi samurajami i czy rzeczywiście byli oni tak honorowi oraz świetnie władali mieczem?

 

20:00 | Co kiedyś oglądali fani anime w Polsce?

Daniel “Aldar” Stachura

Czy słyszałeś kiedyś o Czarodziejce Sally? A może Twój starszy brat opowiadał Ci o kapitanie Tsubasie? No właśnie – co kiedyś oglądali mangowcy i jak w ogóle wyglądało zdobywanie nowych tytułów? Wszystkiego tego dowiecie się na tej prelekcji!

 

21:00 | Gatunki anime

Kamila “Kaori” Drążkowska, Łukasz Kucal

Czy wiesz co to jest seinen, yaoi czy shōnen-ai? Na tej prelekcji zobaczysz jak odróżnić anime ze względu na publiczność oraz ze względu na rodzaj fabuły czy zawarte w nich elementy.

 

NIEDZIELA

 

10:00 | Religijność po japońsku

Daniel “Aldar” Stachura

Japończycy mają bardzo osobliwe podejście do religii. W tym dość dobrze rozwiniętym kraju do dziś praktykuje się kult powiązany ze starymi plemiennymi wierzeniami, a w dodatku nie przeszkadza im to w łączeniu go z nurtami buddyjskimi. Co więcej nierzadko obecnie ślub brany jest w obrządku chrześcijańskim. Dlaczego to wszystko tak wygląda? Czy Japończycy w ogóle w coś wierzą, czy traktują to tylko jako element tradycji? Na te i wiele innych pytań odpowiem na tej prelekcji.

 

11:00 | Nowości w muzyce azjatyckiej

Katarzyna “Videl” Wojnowska

Jeśli lubisz muzykę azjatycką, w tym k-pop i j-rock, to ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie! Posłuchamy nowości wydanych przez znanych i lubianych wykonawców pochodzących głównie z Japonii i Korei, ale nie tylko!

 

12:00 | Różnice kulturowe między Polską a Japonią

Amadeusz Sarnowski

Na tej prelekcji dowiesz się jak wyglądają różnice kulturowe między Polską a Japonią pod względem zachowania, jedzenia, prezentów czy też chodzenia na randki. Zapraszam!

 

13:00 | Magia w anime

Jędrzej Spierewka

Magia… Tajemnicza moc przenikająca wszechświat dająca bohaterom anime wielką siłę. Omówimy wszelkie formy tego dziwnego zjawiska, od klasycznych magów do tych rodem z laboratorium. Zapraszam wszelkich entuzjastów tajemnych sił.

 

BLOK GIER – PRELEKCJE
SALA 6

 

PIĄTEK

 

17:00 | Powergaming w D&D 3.5

Jakub „Sony” Sonakowski

Opowiedzenie o klasach, rasach, statystykach itd. – czym się kierować, by nasza postać była potężna, jak dobierać bronie, pancerze i zaklęcia, jak wykorzystywać zasady gry na naszą korzyść itd.

 

19:00 | Early Access – za i przeciw

Michał modzel Modzelewski

Early acess czyli sprzedaż gier we wczesnej fazie produkcji, staje się coraz bardziej popularna. Czy to dobrze, czy źle? na to pytanie postaram się odpowiedzieć na mojej prelekcji. Wszystkich zagorzałych fanów, jak też krytyków „wczesnego dostępu” zapraszam do dyskusji.

 

20:00 | Jak gry wpływają na naukę języka

Amadeusz Sarnowski

Podczas prelekcji pokażę na ilu płaszczyznach gry mogą pomóc w nauce języka poprzez słuchanie,czytanie mówienie,poznawanie gramatyki oraz powiększenie słownictwa

 

SOBOTA

 

10:00 | Mage w Hearthstone – zaklęciami do zwycięstwa

Jakub „Sony” Sonakowski

Pokazanie obecnych decków klasy maga zarówno w formacie Standard, jak i Wild. Opowiedzenie, jak talie ewoluowały na przestrzeni czasu i dodatków, pokazanie ich mocnych i słabych stron, kilka gier pokazowych.

 

12:00 | Plugawiec, Bluźnierca, Bezsystemowiec

Bartosz „Sethaan” Olszewski (Horyzonty Olsztyn)

Prelekcja o tym, jak radzić sobie należy, gdy grać w obmierzłe systemy komercyjne nie chcemy, jednakowoż grać lubimy. Panie i Panowie słuchacze dowiedzą się, czym grozić im może zejście z utartego szlaku Warhammerów, WoDów i inszego plugastwa, które to rozpleniło się po świecie niepomiernie. Pojmą, jakie rozterki targają Mistrzami Gry i jak ciężkie jest życie zepchniętych na margines społeczeństwa Bezsystemowców. Wszystko to okraszone będzie niewybrednym dowcipem oraz ledwo maskowaną ironią… czasem nawet w ogóle nie maskowaną.

 

13:00 | Na co składa się klimat w grach planszowych?

Kamil Sikorski

Przegląd mechanik pod kątem budowania odpowiedniej atmosfery w grze.

 

14:00 | Jaka to melodia? – edycja growa

Robert Turel Stucki

Zwracacie uwagę na soundtrack gier? Zapamiętujecie poszczególne motywy główne? Nucicie je sobie nawet po zakończeniu przygody z danym tytułem? Ten konkurs jest właśnie dla Was!

 

15:00 | Wszystko przez te gry komputerowe!” czyli jak widzą uzależnienie od gier gracze, jak rodzice, a jaka jest prawda o nim.

Krzysztof Piersa

Rodzice, pedagodzy, nauczyciele a nawet księża. Wszyscy gromią gry, oskarżając je o zło tego świata. Gracze z kolei bezrefleksyjnie ich bronią, mając swoje ulubione tytuły za cyfrową encyklopedię życia. Gdzie leży prawda? Na te pytanie odpowiadać będzie Krzysztof Piersa, autor „Komputerowego Ćpuna” – pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego uzależnienia od gier komputerowych, napisanego przez gracza.

 

16:00 | Jak poprowadzić absolutnie epicką sesję i … stracić graczy. Antyporadnik Mistrza Gry

Bartosz „Sethaan” Olszewski (Horyzonty Olsztyn)

Kilka porad absolutnie niezbędnych dla każdego Mistrza Gry. Jak wiadomo, gracze to zbędny element na sesji, więc trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Dzięki tej prelekcji dowiesz się jak zrobić to skutecznie i uzyskać stuprocentową pewność, że już nigdy u Ciebie nie zagrają.

 

17:00 | Proces produkcyjny w tworzeniu gier typu AAA

Piotr Malinowski

Soundesigner i wielki pasjonata gier komputerowych. Umie też śpiewać i grać na gitarze. Opowie o procesie produkcyjnym w tworzeniu gier typu AAA.

 

18:00 | Tworzenie dźwięków na potrzeby gier

Piotr Malinowski

Soundesigner i wielki pasjonata gier komputerowych. Umie też śpiewać i grać na gitarze. Opowie o tworzeniu dźwięków na potrzeby gier.

 

19:00 | Teorie spiskowe gier video

Karol Roger Falewicz

Jeżeli uważasz, że ziemią rządzą Reptilianie, a misje Apollo to wielka mistyfikacja, to nie może ciebie tutaj zabraknąć! Poznasz prawdziwą tożsamość Mario i wielki sekret GLaDOS. Dowiesz się w jaki sposób niektóre gry przewidziały przyszłość! Niestety wiele z tych zagadek pozostaje niewyjaśnionych po dziś dzień. Nie poddawajmy się! Odkryjmy prawdę! Razem!

 

20:00 | Amber i Amberyci

Marcin Stefańko (Horyzonty Olsztyn)

Opis świata i charakterystyka bez kostkowego systemu RPG opierającego się na twórczości Rogera Żelaznego.

 

NIEDZIELA

 

10:00 | Konkurs wiedzy o Heartstone

Michał modzel Modzelewski

Czy mechanika popularnej karcianki studia Blizzard nie ma przed tobą żadnych tajemnic?  Znasz każdą kartę w grze na wylot? W takim razie zapraszam na konkurs z nagrodami!

 

11:00 | Roleplay- Różnica między nim a grami rpg oraz rozwój roleplay’a

Amadeusz Sarnowski

Przedstawię czym jest roleplay. Jak on wyglądał przez lata.Pokażę różnice jakie są pomiędzy roleplay’em a papierowym rpg oraz przyszłosć jaka może się z rp wiązać.

 

12:00 | Rapujący Bard

Marcin Stefańko (Horyzonty Olsztyn)

Stosowanie poezji mówionej i śpiewanej w RPG, czyli kiedy już przeginamy i czas by zacząć uciekać. Przykłady, dyskusja i improwizacja z widownią.

 

BLOK GIER KOMPUTEROWYCH
SALA 00

 

PIĄTEK

 

17:00 | Turniej Hearthstone 1

Artur Yol Noskowski

Wracasz do mojej karczmy – w samą porę! Zapraszam Cię do partyjki w Hearthstone. Proponuję Ci zagrać w turnieju, w systemie szwajcarskim (Best of three). Przygotuj sobie trzy talie w formacie Standard. Daję Wam 40 minut na rozegranie meczu, po 5 rundach, 4 najlepszych graczy zmierzy się ze sobą i otrzyma nagrody! Mamy dla Was 20 stanowisk do gry. Ale jeśli chcecie przynieść własny sprzęt – zachęcamy.

 

SOBOTA

 

10:00 | Turniej Worms Armageddon 1

Artur Yol Noskowski

Robale wkroczyły w fazę Armageddonu ! Zmierz się z innymi w i pokaż, że to właśnie Ty najlepiej panujesz nad robakami. Mimo iż gra Worms Armageddon powstała w 1999 roku (czyli może być starsza od niektórych graczy) nie sposób odmówić jej „tego czegoś” co sprawia, że wspomina się ją z sentymentem. Jeśli jesteś weteranem Wormsów: przyjdź i sprawdź się w turnieju. Jeśli jeszcze nie grałeś spróbuj. Gra jest łatwa do opanowania. Gramy w systemie pucharowym.

 

15:00 | Turniej Hearthstone 2

Artur Yol Noskowski

Wracasz do mojej karczmy -ponownie w samą porę! Zapraszam Cię do partyjki w Hearthstone. Proponuję Ci zagrać w turnieju, w systemie szwajcarskim (Best of three). Przygotuj sobie trzy talie w formacie Standard. Daję Wam 40 minut na rozegranie meczu, po 5 rundach, 4 najlepszych graczy zmierzy się ze sobą i otrzyma nagrody! Mamy dla Was 20 stanowisk do gry. Ale jeśli chcecie przynieść własny sprzęt – zachęcamy.

 

NIEDZIELA

 

10:00 | Turniej Worms Armageddon 2

Artur Yol Noskowski

Robale wkroczyły w fazę Armageddonu ! Zmierz się z innymi w i pokaż, że to właśnie Ty najlepiej panujesz nad robakami. Mimo iż gra Worms Armageddon powstała w 1999 roku (czyli może być starsza od niektórych graczy) nie sposób odmówić jej „tego czegoś” co sprawia, że wspomina się ją z sentymentem. Jeśli jesteś weteranem Wormsów: przyjdź i sprawdź się w turnieju. Jeśli jeszcze nie grałeś spróbuj. Gra jest łatwa do opanowania. Gramy w systemie pucharowym.

 

BLOK SESJI RPG I LARPSALA 4

 

SOBOTA

 

11:00 | Sesja RPG: Wilkołak Odrzuceni

Aleksandra Seda Olszewska (Horyzonty Olsztyn)

10 lipiec 1997 g 16:00 Olsztyn

 

Od kilku dni wszystkie media w Polsce informowały mieszkańców o krytycznej sytuacji powodziowej na południu Polski. Odra zalała min lewobrzeżne Opole, służby porządkowe ogłosiły alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia. Mieszkańcy na południu Polski postawieni byli w pełnej gotowości. Trwały ewakuacje zalanych miejscowości, zbiórki żywności i środków czystości, pieniędzy dla powodzian. Liczono straty i ofiary śmiertelne.

 

Kobieta w średnim wieku usiadła na kanapie, zamyślona sięgnęła po dziennik, zamiarem przejrzenia najważniejszych informacji w regionie. Obok gazety leżała korespondencja, którą rano przyniósł listonosz. Przeglądając koperty zauważyła, jedną: zaadresowaną na jej nazwisko. Na kopercie nie było znaczka, nadawcy, dokładnego adresu. Tylko imię i nazwisko. W kopercie było tylko jedno zdjęcie zrobione polaroidem. Z tyłu starannym pismem ktoś napisał jedno słowo: Wrocław.

Kobieta upuściła zdjęcie. Z jej ust wydobył się zduszony krzyk.

– Mamo nic ci nie jest? – zapytał młody meżczyzna w wieku ok 20-25 wbiegając do pokoju.

– Zwołaj wszystkich Alfa na godzinę 18:00 w naszym locus – Sytuacja jest wyjątkowa. Prawdopodobnie Janina żyje…

Ograniczenia wiekowe: 16+

 

16:00 | Warsztaty larpowe dla początkujących

Julia Kowalska

Chciałbyś zacząć grać w larpy? Może już grasz jednak czujesz, że twoje postacie są zawsze z boku? Przytłacza Cię to co się dzieje na sali? Boisz się że zostaniesz „zjedzony” przez bardziej doświadczonych graczy? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty. Postaramy się na nich nauczyć was jak: otworzyć swój głos, przełamać swoją niepewność, grać ciałem i mimiką, a przede wszystkim jak dobrze się bawić.

 

17:00 | Larp: Syndrom Helsiński

Michał ‚Orgi’ Organiściak

Wchodzimy do środka, otwieramy skarbiec, wynosimy mamone, żadnych zakładników, żadnych negocjacji, żadnych problemów. Co może pójść nie tak?

 

NIEDZIELA

 

10:00 | Sesja RPG: Microscope!

Piotr Pirat Panecki

Wyjątkowy, prosty, czarujący system do tworzenia historii w wyjątkowym świecie, który także stworzymy na potrzeby tego konwentu. Będzie to sesja nie do powtórzenia!

 

SALA 22

 

SOBOTA

 

17:00 | Sesja RPG: Born after the Apocalypse

Mariusz Woźniak (Horyzonty Olsztyn)

„Od apokalipsy minęło już ponad pół wieku. Niewielu pośród żyjących obecnie pamięta czasy Złotej Ery i wydarzenia, które doprowadziły do upadku ludzkości. Zresztą kogo one interesują? Świat spłoną, pozostały wyłącznie jego zgliszcza. Jedyne co można teraz zrobić to spróbować wydrzeć z nich, co tylko się da i nie pozwolić nikomu tego odebrać.

Tak rozpoczyna się ta historia. Jednak wszystko co się w niej wydarzy, będzie zależeć wyłącznie od Ciebie.”

 

MINI GAMES ROOM

SALA 19

 

SOBOTA

 

10:00 | Gry dla początkujących i dzieci

Projekt Grajmy!

Grajmy! To grupa twórców akcji Projekt Grajmy! z koordynatorem w osobie przedstawiciela grudziądzkiego Stowarzyszenia Grajmy! Specjalnie dla uczestników Brodniconu organizują planszówkowy zaułek dla początkujących. Oferują swoje zbiory planszówek rodzinnych, dla dzieci i początkujących w formie otwartej wypożyczalni oraz organizację turnieju gry familijnej.